Pravčická brána
Úvodní stránka | Foto významných energetických míst | Milešovka a České středohoří

Milešovka a České středohoří

České středohoří představuje relativně mladé třetihorní pohoří s výraznými kužely a homolemi dávných sopek. I když jejich nadmořská výška není vysoká, mnohé z nich jsou jasně viditelné i z větší vzdálenosti. České středohoří je rozděleno tokem Labe na dvě části: západní s nejvyšším vrcholem – Milešovkou (837 m) a východní Litoměřickou s vrcholem Sedlo (726 m).

Vrchol Milešovky s nadmořskou výškou 837 metrů představuje největrnější místo u nás. Někdy je též nazývána „hromovou horou“. Své okolí převyšuje o 350 metrů a je výraznou dominantou kraje. Na vrcholu je naše nejstarší meteorologická observatoř s věží rozhledny vysokou 19 metrů z roku 1904. Zpočátku přístupná turistům, po 2. světové válce však uzavřena až do roku 1998.

Z vrcholu je jeden z nejkrásnějších rozhledů nejen u nás. Když známý přírodovědec a geograf Alexander von Humboldt v roce 1819 vystoupil na vrchol Milešovky v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma III., prohlásil výhled z Milešovky za třetí nejhezčí, který kdy ve světě spatřil. Každoročně pak oba tento výstup opakovali až do roku 1939.

České středohoří je typické unikátními geologickými jevy, významnými přírodními společenstvími, množstvím chráněných druhů rostlin i živočichů, velkou rozlohou chráněných oblastí.

 

Mezi pozoruhodná místa patří:

Milešovka (837 m) s nálezy keramiky na vrcholu z doby před naším letopočtem.

Boreč (446 m) známý zimními výrony horkého vzduchu v sutích na jeho úbočí.

Klapý (418 m) se zříceninou hradu Hazmburk - viz fotogalerie Hazmburk - zřícenina hradu na kopci Klapý.

                   

Vrkoč u Ústí nad Labem – vyčnívající žíla čedičových odlučných sloupců.

                                   

Magnetovec – neobvyklý osmimetrový skalní hřib nedaleko Velkého Března.

                               

Dubí hora s lávovým proudem, Konojedy

                

        Další pozoruhodné přírodní útvary leží na severovýchovním okraji Českého středohoří. Tyto fotografie byly již jednou uvedeny ve fotogalerii České Švýcarsko:

 

Panská skála u Kamenického Šenova s čedičovými varhany.

Zlatý vrch – další čedičové sloupce nedaleko České Kamenice.

 

Všeobecné pokyny:

Kliknutím na kteroukoliv fotografii si tuto fotografii zvětšíte a dole pod ní najdete možnost spustit automatickou postupnou prezentaci celé fotogalerie. Prohlížíte-li fotografie po jedné, je potřeba si všimnout přechodu na další stránky fotogalerie - najdete jej vlevo pod první desítkou fotografí.

 

Další informace o Milešovce zjištěné duchovní komunikací naleznete na samostatné stránce

Duchovní informace o Milešovce