Pravčická brána
Úvodní stránka | K aktuálním otázkám nového vývoje | K aktuál. otázkám nového vývoje A30-60 | A32. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část II

A32. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část II

Jiří Novák Vloženo 14.2.2013
Jiří Novák

Druhá část tématu o prezidentské volbě. Je z etických důvodů vhodné a správné, aby se dosluhující prezident a jeho rodina tak diskriminačním způsobem veřejně angažovali ve prospěch jednoho z kandidátů? Začal to Václav Klaus mladší – opřel se do "knížete", pobouřil tím své studenty. Krajně nevhodné, řekl Roman k ataku Klause mladšího na Schwarzenberga. Klaus: Prezidentem ať je ten, kdo tu strávil celý život. Klausová: Nechci, aby má následovnice neuměla česky. KOMENTÁŘ: Při plivání na kandidáty se některá fakta zkrátka nehodí. DRAŽAN: Nechutná partie Klausových. A co dalšího se novinářům podařilo objevit v historických dokumentech – Klausův tchán pracoval u tajné policie fašistického Slovenska a osobně se podílel na perzekuci Židů. Reakce na konečné výsledky voleb: Kam směřuje Česko s prezidentem Milošem Zemanem. A co reakce duchovně zaměřených webových portálů?

Druhá část tématu o prezidentské volbě

Tato druhá část je pokračováním článku A31. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 - část I . V první části jsem připomněl okolnosti předcházející prezidentské volby v roce 2008. A dále jsem se zabýval událostmi předvolební kampaně během letošní volby v lednu. V této druhé části se zaměřím na postoje k zásahům našeho současného prezidenta a dalších členů jeho rodiny do prezidentské kampaně. A dále na hodnotící závěrečné reakce tisku po dokončené volbě. V nadcházející třetí části A33. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část III  uvedeme zhodnocení prezidentských voleb z pozice nadhledu na Nové duchovní cestě.

Byl v pořádku aktivní zásah současného prezidenta do předvolební kampaně?

Každý člověk, ať už je běžným řadovým občanem, nebo naopak vyčnívající politickou, sportovní nebo kulturní osobností, má právo sdělit veřejně svůj názor, koho bude volit a proč. Předvolební štáby obou politiků toho skutečně využívaly a snažily se takto získávat co nejvíce kladných bodů.

Výjimkou by však měli být lidé stojící na vrcholu politické moci v České republice. To znamená zejména odstupující prezident a premiér, a to pokud možno i se svými rodinami. Ti by se měli z etických důvodů vystříhat jakéhokoliv veřejného zásahu při preferování jednoho kandidáta vůči druhému.

 

Jmenování premiéra je výsledkem souboje politických stran. Jeho politická příslušnost je zřejmá a z ní také vyplývají priority pro prezidentskou volbu. Prezident však nezastupuje politickou stranu. Prezident by vždy měl být nadstranický. A měl by také z toho důvodu zastávat neutrální stanovisko při volbě svého nástupce. Pozice prezidenta přece není jeho osobní trafikou, aby měl důvod usilovat o její obsazení „svým“ člověkem. Měl by proto důsledně oddělit své občanské právo tajné volby od veřejného prezentování svých názorů na volbu konkrétního uchazeče. Nestalo se tak a připadá mi to jako krajně nevhodné a neetické. A navíc i samotný způsob, jakým to bylo provedeno, je zcela nedůstojný.

 

Je skutečností, že T. G. Masaryk v minulosti doporučil jako svého následníka Edvarda Beneše, svého žáka na univerzitě a později dlouholetého spolupracovníka. I tehdy však byl tento čin jeho odpůrci kritizován. Například Antonín Bouchal ve své knize "Beneš atentátník" z roku 1943 píše:

"Známé Masarykovo doporučení Beneše jako kandidáta na presidentství jest v otázce dalších možností Benešova uplatňování velmi významným činitelem…

Z tohoto prostředí tak úzce intimních přátelských vztahů vyprýštilo to, co později bylo řečeno v závěru Masarykovy abdikace: „Rád bych vám ještě řekl, že doporučuji za svého nástupce dr. Beneše.“…

Vždyť to byl tah nejen proti Masarykovi samotnému, který si i přes svůj vysoký věk měl být vědom toho, že takovým doporučením, ať již vyznívajícím ve prospěch toho či onoho, se dopouští nejen ovlivňování národa, ale i protiústavního působení na poslance co volitele budoucího presidenta."

https://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Benes_atentatnik-Antonin_Bouchal.pdf

 

Jde však o názor Masarykova a Benešova oponenta, který vyznával spíše osobnosti, jako byl Karel Kramář a další. Jaký je duchovní postoj k otázce zásahů prezidenta do volby nástupce?

Prezident by si měl zachovat punc neutrality

JN: Spojené Síly Světla, je z etických důvodů vhodné a správné, aby se dosluhující prezident veřejně angažoval ve prospěch jednoho z kandidátů?

Centrální Karma Nového vývoje: „Pozice prezidenta v naší zemi je jedna z nejvyšších veřejných funkcí. Člověk zastávající tuto funkci by si měl za každou cenu zachovat punc neutrality. Být nad věcí, spíše se angažovat ve prospěch čistoty volby i čistoty předvolební kampaně. Ale zásadně nevyjadřovat veřejně podporu některému z kandidátů. Měl by se vystříhat jakéhokoliv veřejného zásahu do prezidentské kampaně. Měl by občanům ponechat právo svobodné volby a nesnažit se je z pozice své státnické funkce jakkoliv ovlivňovat. Zastávaný úřad je veřejnou funkcí národu.“

 

JN: A co když si prezident myslí, nebo to dokonce i veřejně řekne, že neměl vyhnutí? Že to přece musel udělat pro blaho národa? Protože ten druhý kandidát je pro národ nepřijatelný?

 

Centrální Karma Nového vývoje: „Ano, takto to na první pohled může vypadat jako rozumný, pádný důvod. Ale právo volby prezidenta veřejným hlasováním dostal každý občan tohoto státu. A dosluhující prezident by se z titulu své funkce neměl veřejně přiklánět ani k jednomu z kandidátů. Měl by nechat svobodně proběhnout soutěž myšlenek, idejí, záměrů. Soutěž osobních vystoupení a schopností získat národ na svoji stranu, a to férovými způsoby. Dnes je přece určitá svoboda informací. Takže každý měl možnost zjistit si o uchazečích vše, co ke své volbě potřeboval.

Místo toho prezident Klaus národ ovlivnil z pozice hlavy státu. Postavil se tím do nadřazené polohy, že právě on dokáže celou situaci vnímat do všech důsledků nejlépe. Neeticky tím ovlivnil probíhající soutěž. A je přece zásadní rozdíl, jestli svůj otevřený názor řekne herec, vědec, režisér či sportovec, nebo osoba na pozici nejvyšší státnické funkce v této zemi.

 

Prezident naší země přece není jako ředitel rodinného podniku, který předává žezlo vedení svému nástupci, a který má zásadní právo výběru. Je člověkem, který se zavázal nestranně sloužit národu. A k tomu patří i možnost ponechat na každém voliči zásadní rozhodnutí, na které má podle ústavy právo. A nesnažit se voliče jakýmkoliv svým vystoupením zmanipulovat. Lidé přece nejsou hloupé ovce, aby nedokázali sami vlastním vnímáním rozpoznat, na které straně je větší čistota záměrů.

 

Místo toho udělal současný prezident pravý opak. Zachoval se jako majitel rodinného podniku. Což bylo ještě více zdůrazněno vystoupeními dalších příslušníků jeho rodiny. A právě to vše dohromady je vrcholně neetické.“

Začal to Václav Klaus mladší

JN: Dále následují citace veřejných vystoupení prezidenta Václava Klause a dalších členů jeho rodiny:

Klaus se opřel do "knížete", pobouřil tím své studenty

Praha - Mnozí z bývalých i současných studentů pražského soukromého gymnázia PORG a jejich rodičů zásadně nesouhlasí s výroky jeho ředitele Václava Klause mladšího.

Svůj názor už někteří z nich projevili prostřednictvím petice, na které se podílel mimo jiné jeden z bývalých studentů Joachim Veselý.

Iniciátorům petice vadí korespondence mezi synem současného prezidenta a nakladatelstvím MAFRA, v němž Klaus odmítl inzerovat kvůli jejich podpoře prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga.

Svůj dopis měl podle webu motejlek.com ukončit slovy "s pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj", kterými reagoval na Schwarzenbergovo povolební vystoupení se zpíváním hymny.

Jeho bývalí i současní studenti to ale vidí jinak. "Vaše jednání považujeme za urážlivé a zásadně se proti němu stavíme. Stejně jako by prezident republiky měl pečlivě vážit způsob vyjadřování při zastávání funkce, věříme, že ředitel PORG by měl, zvláště pokud jedná pod hlavičkou školy, vyjadřovat názory tak, aby se za něj zaměstnanci, studenti, absolventi a rodiče nemuseli stydět," píše se ve zmíněné petici.

"Nesouhlasíme tak se způsobem, jakým Klaus mluvil - prezentoval to ze své pozice jako názor instituce," řekl k tomu pro Aktuálně.cz autor petice Veselý.

 

Zdroj: https://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=768652 18:28 | 15.1.2013 |

Krajně nevhodné, řekl Roman k ataku Klause mladšího na Schwarzenberga

Původní zpráva 18. ledna 2013  16:51

PRAHA - Je to vůbec poprvé, co se šéf správní rady elitních škol PORG Martin Roman kriticky vyslovil na adresu ředitele Václava Klause mladšího. Vyprovokovalo ho k tomu mediální pozdvižení, které vyvolal dopis, v němž se Klaus jr. vysmíval Karlu Schwarzenbergovi.

"Pokládal jsem za krajně nevhodné, že pan ředitel Klaus projevoval své soukromé politické názory v oficiální korespondenci školy," reagoval na otázky serveru Lidovky.cz Roman, který soukromé škole poskytl stomilionový dar a jehož rodina sedí ve správní radě.

Václav Klaus mladší se později - zjevně pod tlakem - ve svém blogu za posmívání omluvil (připojil ovšem pasáž, v níž se snažil doložit, že Schwarzenbergovi příbuzní byli kolaboranti).

Zdroj: https://www.lidovky.cz/krajne-nevhodne-rekl-martin-roman-k-ataku-reditele-porg-klause-mladsiho-na-schwarzenberga-gv9-/zpravy-domov.aspx?c=A130118_163129_ln_domov_jkz

Ke kritice se připojuje Václav Klaus s manželkou

JN: Hned v následujících dnech se přidal sám prezident Václav Klaus a jeho manželka Livie Klausová. Jako kdyby chtěli zachránit čest prezidentské rodiny. Když už jejich syn očividně šlápl vedle.

Klaus: Prezidentem ať je ten, kdo tu strávil celý život

Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Prezident Václav Klaus si přeje, aby se jeho nástupcem ve funkci stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život.

Klaus to ve čtvrtek řekl při návštěvě lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice.

Nepřímo tak podle očekávání podpořil Miloše Zemana. Karel Schwarzenberg,  druhý z finalistů prezidentské volby, strávil velkou část svého života v zahraničí.

"Mně jde vždy o jednu jedinou věc, tu jsem říkal mnohokrát před volbami, dávno, teď, a budu to říkat zítra a budu to říkat po skončení voleb. Mně jde prostě o to, aby prezidentem se stal člověk, který patří do této země, který je součástí této země, který tady strávil svůj život, období těžká, lepší, nejlepší, horší," uvedl Klaus.

Dodal, že jeho zájmem je, aby "tahleta zemička přežila a vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě".

 

https://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=768867 10:48 | 17.1.2013 ČTK

Klausová: Nechci, aby má následovnice neuměla česky

Praha - Manželka prezidenta Livia Klausová se přidala k osobnostem, které podpořily prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana  (SPOZ). Chtěla by, aby první dáma, která přijde po ní, nemluvila pouze německy.

Vymezila se tak proti manželce Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga  (TOP 09), která je Rakušanka. Na Zemanovi ocenila, že prožil život v České republice. Klausová to řekla na záznamu, který v dnešní večerní prezidentské debatě zveřejnila televize Prima Family.

Klausová uvedla, že Zeman má vztah k ČR a lidem, kteří v ní žijí. Podle ní také jako politický protivník jejího muže Václava Klause "vždy držel slovo". „Potom také nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," řekla Klausová.

 

https://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=769055 21:25 | 18.1.2013 ČTK

Další reakce na vystoupení členů prezidentské rodiny

JN: Když se podíváte do životopisu T. G. Masaryka, Prezidenta Osvoboditele (tento titul mu byl udělen zákonem z roku 1935), zjistíte, že také on žil mnoho let v zahraničí. Podle Wikipedie byla jeho matka německé národnosti, uměla lépe německy než česky. A jeho negramotný otec, kterého naučil psát až Tomáš, byl tehdy národnosti slovenské. Manželkou T. G. Masaryka se stala Francouzka, dcera newyorského podnikatele. Právě Masaryk na Češích odsuzoval omezený rozhled a okruh zájmů. Příčil se mu český nacionalismus. Tedy právě to, čeho se dopustili ve svých hodnoceních Václav a Livia Klausovi.

Jaké byly další reakce na tato veřejná vystoupení členů současné prezidentské rodiny a zejména na vystoupení Václava Klause mladšího, ve kterém si dovolil překroutit skutečná fakta o historických událostech?

 

KOMENTÁŘ: Při plivání na kandidáty se některá fakta zkrátka nehodí

Před finále prezidentské volby se propírá kdeco - první dámy, jejich rodiče i rodiče kandidátů. To, zda dotyčný či dotyčná umí česky, kde žije či zda se schovává. A když jde Václavu Klausovi mladšímu o to uškodit Karlu Schwarzenbergovi, některá fakta se mu zkrátka nehodí, píše v komentáři MF DNES Jana Bendová.

Hlavou kroutí krk, tak se to o ženách manželkách říká, kdo a jak bude kroutit hlavou hlavy státu? Mají se vzdát svých profesí, svého života, svého soukromí, aby... co vlastně? V demokratické zemi, ve století emancipovaných žen s vlastními kariérami je to velká otázka. Zákony tu roli neroli neupravují.

Přimlouvám se za prostý "civil". Která chce dělat charitu, pečovat o zahrady Pražského hradu, sestavovat menu při státních recepcích, ať dělá, pečuje, sestavuje. Která se chce věnovat své profesi, svému soukromí, ať se jim věnuje. Nejsme starobylá monarchie.

Ani neznalost českého jazyka není žádná vada. Jsme v 21. století, všude kolem nás globalizovaný svět. A bude snad v budoucnu takovou výjimkou, budou-li prezidenti mít manželky cizinky? I TGM ji kdysi měl. Podívejme se na mladé, křižují svět sem a tam. Co může občan, smí i prezident.

Tatíček nacista přilípnutý na čelo paní Schwarzenbergové je ovšem ostudnější část lidové internetové kampaně. Ano, hrabě Hardegg byl nacista. Nikdo to netají. Ale co má předek manželky společného s kvalitami prezidentského kandidáta v roce 2013? Jiný její předek válčil s Turky, další předci... Tohle přehrabávání se v minulosti má vskutku jen jediný smysl: zhanobit, plivnout, ono cosi v podvědomí voličstva na kandidátovi ulpí.

A ulpět má i další tatínek, přímo kandidátův. Václav Klaus mladší se například na svém blogu snaží vzbudit dojem, že otec Karla Schwarzenberga byl kolaborantem a účastnil se v lednu 1939 údajné mise ke Goebbelsovi.

Důkazy jsou na vodě, ale Klausovy důvody jsou zřejmé. Uškodit. Cudně přitom zamlčel Schwarzenbergovo vlastenectví během mnichovské krize, kdy podepsal prohlášení české šlechty o věrnosti své zemi. Ani slovo o tom, že Heydrich uvalil na jeho majetky nucenou správu a on na zámečku v Čimelicích připravoval Písně českého státu. Některá fakta se zkrátka někomu už nehodí.

Nechme tatínky kandidátů i jejich manželek být. Historie je zajímavá, ale kádrovat podle ní současníky, kteří v ní žádnou roli nehráli (byli dětmi), je nemoudré. Jaké tatínky mají další politici? Voliči? Mohli bychom uváznout ve víru švejkovského "vojna s Turky musí být, zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku…“

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/komentar-k-prezidentske-volbe-dep-/domaci.aspx?c=A130117_1877823_domaci_jw 17. ledna 2013  14:00

 

DRAŽAN: Nechutná partie Klausových

Rozhodující část kampaně pro druhé kolo se za Miloše Zemana rozhodli udělat prezident a jeho blízcí. Minulý týden se odehrával ve znamení frontálního útoku rodiny Klausových. Zapojili se syn, otec i matka. Všichni tři vsadili na jednu kartu. Kombinaci nacionalismu, xenofobie, šovinismu a demagogie.

Šachové terminologii Klausovi rozumějí, že. Takže. Začalo to ještě nenápadným výpadem pěšcem. Klaus junior se vysmíval zpěvu hymny v podání Karla Schwarzenberga. Když viděl, co to způsobilo za poprask v médiích i u něj na škole a dostal za uši od Martina Romana, přispěchal s „omluvou“.

V té však konečně sdělil, co mu leží na srdci. Údajná nacistická minulost kandidátova otce. A když moderátor Martin Veselovský na Radiožurnálu usvědčil ředitele prestižního gymnázia z totální neznalosti a účelového zkreslování faktů, zmohl se Klaus mladší už jen na volání po omluvě. Mezitím vstoupil do hry král. Klaus senior jasně řekl, že nechce jako nástupce někoho, kdo do této země nepatří.

 

Oba se vyhnuli tomu, označit Miloše Zemana za svého favorita. Vzhledem k tomu, co oba řekli, zdánlivě jaksi nepochopitelně. Ale vlastně ne. Zeman možná není jejich vysněný favorit, ale Schwarzenberg je pro ně ZLO. A to chtěli říct. Mohli si vybrat sto a jeden argument, proč ho nevolit. Zvolili si suverénně ty nejhorší, nejpodlejší a nejzákeřnější.

 

Podraz dámou

A vrchol v podobě závěrečného útoku přišel v pátek. Podrazem dámou. První „dáma“ se otevřeně postavila na stranu Zemana se zdrcujícím vysvětlením. Nechce, aby po ní na Hrad přišla první dáma, která mluví jen německy.

Tohle je tenký led, který už praská, jakmile na něj jednou vstoupíte. Nevadí Livii Klausové, že Therese Schwarzenberg má problémy s chůzí? Co kdyby se do druhého kola dostal Jan Fischer, nebylo by na překážku, že je žid? Nebo kdyby Klára Samková sehnala dost hlasů, nevadí, že měla za manžela Roma? A mimochodem, paní Livie, když už jen to české je hezké, pozastavil se snad někdo někdy nad tím, že jste Slovenka?

 

Jed, který plyne z Hradu

Z Pražského hradu za posledních deset let nikdy nezaznívalo moc poselství o toleranci. Spíše se hledali nepřátelé. Ne že by toto mělo být zrovna posláním prezidenta, ale pokud to zůstávalo v ideologické rovině, dalo se to aspoň zkusit pochopit. Teď však veškerá legrace a hry skončily.

Slova, která v minulém týdnu plynula z úst Klausovy rodiny, jsou jed. Jed, který aktivuje ty nejnižší pudy a podmaňuje si temné stránky člověka. Jeho účinnost může být smrtelná. Historie je mementem. Začíná to nenápadnými slůvky, končí to pogromy, lynčováním, koncentračními tábory.

 

My budeme odpočítávat

Konec Václava Klause na Hradě není jen nešťastný a trapný. Teď začal být nebezpečný. Klausovi se ocitli ve společnosti Miroslava Sládka a Tomáše Vandase. Budiž jim tam hezky. My budeme odpočítávat. Václav Klaus končí na Hradě 7. března. Zbývá tedy „jen“ nějakých 45 dní. Otravovat zdejší společnost svým nakažlivým jedem bude nepochybně dál. Ale už nikoliv z funkce prezidenta, které se svými posledními kroky zpronevěřil a kteroužto zostudil.

 

https://www.lidovky.cz/drazan-nechutna-partie-klausovych-d5x-/nazory.aspx?c=A130121_103047_ln_nazory_ziz 21. ledna 2013  10:21

Klaus ml. sepsul Schwarzenbergy. Studentům vadí forma, historikovi obsah

Ředitel gymnázia PORG Václav Klaus mladší čelí kritice za to, jak si utahoval z Karla Schwarzenberga. Parodoval jeho výslovnost při broukání hymny po prvním kole prezidentských voleb. Studenti sepsali protestní petici. Ředitel Klaus pak uznal, že jeho politický názor do oficiální korespondence školy nepatřil.

Citovat nacistu ano, zmínit odbojovou minulost nikoliv

Václav Klaus mladší ve svém blogu také podal jako hotovou věc, že Karel VI. Schwarzenberg (otec ministra zahraničí) v lednu 1939 "cestoval spolu s Krychtálkem a Teunerem (dvojice kolaborantů později odsouzených k trestu smrti, Teunerovi byl zmírněn na těžký žalář, pozn. red.) do Berlína s plánem projednání likvidace druhé republiky a vytvoření měnové unie s Německem".

Klaus se přitom odvolal na badatele a publicistu Stanislava Motla a jeho knihu Oběti a jejich vrazi. Vzal si z ní ale jen tvrzení bývalého šéfa Hitlerjugend Siegfrieda Zoglmanna, s nímž Motl osobně hovořil.

Rovněž historici o orlických Schwarzenberzích hovoří jinak než ředitel gymnázia PORG. Připomínají, že rod inicioval jak "deklaraci české šlechty" z roku 1938, tak i dopis státnímu prezidentovi Háchovi o rok později (oba texty zastávají vlastenecké postoje, stejně jako publikace Karla VI. Schwarzenberga Obrazy českého státu, později zabavenou nacisty) a podílel se na odbojové činnosti.

"Předně je mi líto, že takovýmto způsobem zcela účelově vytržené informace z dobového kontextu jsou zneužívány ve dnech vrcholící volební kampaně. Přitom o kolaboraci Karla VI. Schwarzenberga s nacistickým režimem, jak se snaží autor zmíněného článku čtenářům podsunout, aby tím poškodil prezidentského kandidáta, nemůže být ani řeč," komentoval pro iDNES.cz historický exkurz v Klausově blogu Zdeněk Hazdra z Filozofické fakulty UK v Praze.

Připomíná, že Schwarzenbergové se od nacistů dočkali nucené správy majetku, otec současného prezidentského kandidáta byl v době protiněmeckého povstání hlavou revolučního výboru v Čimelicích, zatímco jeho bratr František bojoval na pražských barikádách a byl styčným důstojníkem generála Karla Kutlvašra. "Představitelé orlické větve se těšili mezi lidmi respektu," říká Hazdra.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/petice-proti-rediteli-klausovi-porg-d7r-/domaci.aspx?c=A130116_103140_domaci_jw 16. ledna 2013  10:57

 

Dokumenty o otci Karla Schwarzenberga potvrzující tyto údaje jsou uvedeny na adrese

https://zpravy.idnes.cz/dokumenty-k-otci-karla-schwarzenberga-dxv-/domaci.aspx?c=A130124_162426_domaci_jj

A co dalšího se novinářům podařilo objevit v historických dokumentech?

Klausův tchán pracoval u tajné policie fašistického Slovenska

PRAHA - Tchán českého prezidenta Václava Klause působil za války jako vysoký úředník tajné politické policie Slovenského státu a osobně se podílel na perzekuci slovenských Židů.

Přestože o tom možná Václav Klaus mladší nic netuší, jeho dědeček Štefan Miština má minulost podobně temnou jako Johann Hardegg. S tím rozdílem, že Hardeggova minulost je „poměrně známým faktem“, kdežto o Mištinově minulosti doposud nikdo nic nevěděl.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/klausuv-tchan-pracoval-u-tajne-policie-fasistickeho-slovenska-p7z-/zpravy-domov.aspx?c=A130208_180718_ln_domov_sk 9. února 2013  8:00

Jeden z příkladů vymyšlených argumentů proti Karlu Schwarzenbergovi

Záznam superdebaty: Bitva Schwarzenberga a Zemana o poslední body

24.1.2013

Ve vrcholící horečce před druhým kolem voleb došlo už i na osobní útoky. Miloš Zeman předhazuje Schwarzenbergovi nacistického tchána nebo korunního prince TOP 09 Miroslava Kalouska. Kníže zase Zemana usvědčuje ze lží a polopravd - v úterý třeba Zeman nařkl Schwarzenberga, že v 90. letech restituoval zámek v Čimelicích a vyhnal z něj učiliště pro postižené, učitelku Táňu Bílou měl připravit o byt. Schwarzenberg to popřel rovnou a ve středu i Táňa Bílá. "Nevím, kdo to panu Zemanovi nakukal, je to lež jako věž," uvedla pro Lidovky.cz.

https://tn.nova.cz/zpravy/prezidentske-volby/pruzkum-tn-cz-zemana-chce-za-prezidenta-56-procent-lidi-ma-uz-hrad-jisty.html

Ještě jedna další lež Miloše Zemana

Zeman útočí na Schwarzenberga, využil antisemitský text

18:04 | 21.1.2013

Praha - Miloš Zeman pokračoval v minulých dnech v negativní kampani proti svému soupeři Karlu Schwarzenbergovi.

"Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese Hardegg, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi," napsal Zemanův tým.

Opírá se přitom právě o informace od Adama B. Bartoše. Podle toho je obraz dominantou hodovní síně a je na něm vyobrazena kromě skupinky hajlujících lidí i orlice, která drží v pařátech jeruzalémský kříž. Zemanův tým ho ovšem rovnou označil za kříž hákový.

Jak ale na svém blogu upozornil publicista Tomáš Haas, hrad, který leží nedaleko českých hranic, již téměř 300 let Hardeggům nepatří. V roce 1730 ho koupil hrabě von Khevenhüller.

 

"Velice nás to zaskočilo, protože ten hrad nemá rodina Hardeggů už stovky let v osobním vlastnictví," řekl serveru mluvčí Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák.

https://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=769203

Srovnání postojů k problematice Šumavského národního parku u obou kandidátů

V článcích A2. Problém Národního parku Šumava - co říkají lidé, A3. Problém Národního parku Šumava - co říká Příroda  jsem se zabýval problematikou Šumavského národního parku. A otázkami, zda kácet stromy napadené kůrovcem nebo nekácet. Proto mne zajímal postoj obou kandidátů k tomuto problému.

 

Zeman a Schwarzenberg rozdělili Šumavu svými názory na boj s kůrovcem

23. ledna 2013  8:40

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg rozdělili Šumavu na dva nesmiřitelné tábory. Shodnou se, že s kůrovcem je potřeba bojovat. Radikálnější Zeman by ale napadené stromy kácel. Schwarzenberg míní, že jestliže části lesů nezůstanou ponechané svému osudu, není to národní park.

Karel Schwarzenberg totiž tvrdí, že si Češi musí ujasnit, co chtějí: jestli národní park, nebo hospodářské lesy. "Jestliže park, pak tam musíme dodržovat pravidla a to je bezzásahovost.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/prezidentsti-kandidati-rozdelili-sumavu-nazory-na-kurovce-p4h-/domaci.aspx?c=A130122_114839_budejovice-zpravy_sou

Ještě jedno novinářské srovnání obou kandidátů

A ještě jedno novinářské srovnání obou kandidátů, kteří jsou v následujících citacích označeni iniciálami Z a S. Vybírám pouze několik bodů. Ani toto srovnání nevyznívá pro Miloše Zemana příliš příznivě.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Prezidentský duel Schwarzenberg - Zeman je válkou tříd, kultur a tradic

 

Zvukomalba řeči:

Z - arogantní, výsměšná, pasivně agresivní - trvale

S - laskavá, neurážlivá i při nesouhlasu či obraně

 

Komunikační strategie:

Z - okázale v řeči i mohutné řeči těla dává najevo intelektuální i vědomostní převahu nad soupeřem.

S - vystupování decentního gentlemana s minimalizovanou řečí těla, drží se protokolu, nenapadá

 

Agrese směrem ven:

Z - Zesměšňuje a ponižuje (opakovaně) moderátora formálně velmi slušnými verbálními prostředky vysoce výsměšně-laskavým tónem

S - i na agresivní otázky moderátora reaguje laskavě, otcovsky a bez negativních emocí/agrese

 

Narcismus:

Z - svůj narcismus dává najevo ještě agresivněji a urážlivěji než Václav Klaus (“nechte MNE domluvit, pane redaktore. Říká vám něco jméno Soros?“)

S - svůj narcismus nahlíží a je ochoten se mu vysmát (placka Nechci Kalouska na Hradě)

 

Jediné však vím už teď, po prvním prezidentském duelu, jistě: Jestli vyhraje Zeman, tak stran odbržděného narcismu budeme ještě rádi vzpomínat na nebohého Václava Klause!

 

https://www.reflex.cz/clanek/jine-volba-prezidenta-2013/49215/jiri-x-dolezal-prezidentsky-duel-schwarzenberg-zeman-je-valkou-trid-kultur-a-tradic.html

A reakce na konečné výsledky voleb?

Skutečnost je taková, že většina novinářů i celostátních deníků veřejně podporovala Karla Schwarzenberga. Jenže kolik lidí čte nějaký deník. A když už ano, pak většinou jde o bulvární Blesk. Takže nakonec to stejně dopadlo obráceně. Protože masivní negativistická reklama několika vysoce postavených osobností a televizní debaty, to vše vykonalo své. Český volič se začal bát, co všechno by mu skutečné změny mohly přinést. Karel Hvížďala to vysvětluje ve svém komentáři takto:

Kam směřuje Česko s prezidentem Milošem Zemanem

12:00 | 27.1.2013 Karel Hvížďala

Vítězství ukázalo, že v České republice dala většina, tedy 54,8 procenta voličů, přednost slibovanému nastolení sociálního smíru před znovubudováním ústavního pořádku, který by zabraňoval další delegitimizaci Ústavního soudu, Senátu a budování nezávislého justičního systému. Karel Schwarzenberg, který se o toto chtěl pokusit, obdržel 45,2 procenta odevzdaných hlasů.

Voliči dali přednost slibovaným sociálním jistotám před řádným státem, kde platí pevná pravidla, která zabraňují korupci a prorůstání státní správy s byznysem. Nedávno zemřelý kreslíř Vladimír Jiránek v seriálu Vtip pro moji ženu Lenu již v roce 1968 konstatoval: Svoboda znamená možnost volby mezi dvěma zly: Větším a menším. Některé národy si tvrdohlavě volí to větší zlo.

https://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=769698

 

Komentář: Moudrý lid zvítězil nad médii

12:52 | 30.1.2013 Karel Hvížďala

Slova v titulku jsou slovy některých politiků po vítězství bývalého politika a důchodce z Vysočiny (politiku opustil před deseti lety) Miloše Zemana v prezidentské volbě nad ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Podle nich totiž "mediální fronta", která se snad jen kromě Práva, Deníku a nakonec i Blesku (který se připojil hanlivým inzerátem proti ministru zahraničí ve čtvrtek a v pátek 24. a 25. ledna 2013) postavila za ministra zahraničí, byla zmanipulovaná. Miloš Zeman média dokonce kvůli podpoře jednoho kandidáta obvinil z porušení novinářské etiky, protože mají být objektivní a vyvážená.

Pravda ale je, že na politickou podporu médií nebyla u nás připravená veřejnost, a proto u některých lidí měla bumerangový efekt: najust volili toho druhého. Podporu médií "knížeti z Orlíku" lze ale vysvětlit snadno: novináři měli za ta léta o způsobu práce dvojice Zeman-Šlouf tolik negativních informací, že nemohli volit jinak. Občané na všechny nechutné kauzy už ze zdravotních důvodů raději zapomněli, nebo někteří média vůbec nesledují.

Matoucí je však i používání slovníku z etických kodexů žurnalistiky, kterým šermoval Miloš Zeman v České televizi. Objektivita v médiích znamená jen jediné: nic nezatajovat a nic nezkreslovat. A o vyváženosti platí, jak už jsem jednou napsal… "Snaha dosáhnout (v komentáři) rovnováhu může vést k nerovnováze, protože někdy je taková i skutečnost."

Zemanův protikandidát Karel Schwarzenberg po dobu kampaně nebyl přistižen při lži, zatímco hledat pravdivá slova mezi tím, co vypouštěl z úst Miloš Zeman, bylo velmi obtížné. Schwarzenbergovi bylo jen někdy obtížné rozumět.

https://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=769954

Jaké byly reakce na Slovensku?

Kdyby Zeman kandidoval u nás, vyhrál by zaručeně, píšou na Slovensku

Slovenský deník Hospodárske noviny v souvislosti s českými prezidentskými volbami konstatuje, že kdyby mohl Miloš Zeman kandidovat na Slovensku, zaručeně by vyhrál. „České volby potvrdily, že i po rozdělení společného státu jsme bratrské národy a většinu z nás oslovují stejná témata: vulgární populismus nižší cenové skupiny a primitivní nacionalismus,“ napsal list.

Nejčtenější slovenský deník Nový čas píše, že vítězství Zemana zanechává zemi rozdělenou. „Zdůrazňoval, že je kandidátem levice, ale v průběhu kampaně se neubránil tomu, aby na soupeře neútočil z pozic nacionalismu a provincialismu. Vzdělanější voliči z velkých měst a mladá generace, kteří Schwarzenberga podporovali, se budou těžko smiřovat s tím, že Zeman vyhrál použitím podrazů a lží,“ napsal list.

Podle deníku Sme zvítězil Miloš Zeman díky iluzím, že je možné zachovat předešlé životní jistoty, a pro strach z návratu tradičního nepřítele - Němců.

Sme na jiném místě konstatuje, že napsat dvě pěkné věty o nové hlavě Česka není jednoduché. „Politika s takovou zátěží minulosti, jakou si nese Miloš Zeman, máme na Slovensku pouze jednoho… Zeman je výraznou osobností, české dění ovlivňoval - názory i intrikami - i jako důchodce z Vysočiny. V ostrém kontrastu k našim prezidentům, je Zeman intelektuál, nemá prázdnou hlavu. A formou - nikoliv obsahem - je nejpůsobivějším řečníkem, kterého kdy hostily federální nebo české politické debaty. Kdyby zmobilizoval své přednosti a zpřetrhal staré vazby, nedá se vyloučit, že ve funkci příjemně překvapí. Žel, v jeho věku lišky nemění ani srst, ani zvyky.“

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/291458-kdyby-zeman-kandidoval-u-nas-vyhral-by-zarucene-pisou-na-slovensku.html

 

Schwarzenberg kampaň kazil a škodily mu demagogické útoky, píšou na Slovensku

Slovenský server aktuality.sk konstatuje, že Karel Schwarzenberg byl mizerným prezidentským kandidátem, který v kampani zkazil, co se dalo. „Pokud k tomu připočteme odpor českých voličů k současné pravicové vládě a jejich obdivuhodnou nechuť nechat si diktovat od samozvaných mediálních a intelektuálních elit - výsledek voleb není žádným překvapením,“ konstatuje server.

Zásadním problémem Karla Schwarzenberga bylo podle Sme jeho spojení s nepopulární vládou a jejími reformami. „Demagogické útoky na jeho cizost dobře doplnily obraz člověka, který chce prostému českému člověku jen zle, mohl by mu vzít jeho práci, dávky, a navíc ještě i chalupu v pohraničí, kterou by vrátil původním německým majitelům,“ uvedl list.

https://www.novinky.cz/domaci/291429-schwarzenberg-kampan-kazil-a-skodily-mu-demagogicke-utoky-pisou-na-slovensku.html

Další reakce ze zahraničí

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/291457-zahranicni-tisk-analyzuje-vysledky-ceskych-prezidentskych-voleb.html

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/291433-cesko-zvolilo-populistu-a-hulvata-pise-nemecky-tisk.html

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/291454-rusky-tisk-zminuje-blizkost-zemana-kremlu.html

Které zásadní okolnosti nakonec ve volbě rozhodly?

Na Zemanovi oslovilo voliče nejvíce jeho „češství“, lidovost a vidina sociálních jistot. Na Schwarzenbergovi zase zkušenost, inteligence a slušnost. Značná část jej ovšem volila jen pro to, že Zeman byl pro ně nepřijatelný (viz https://www.novinky.cz/domaci/292866-vyostrena-kampan-byla-zbytecna-lide-meli-jasno-hned-po-prvnim-kole.html )

 

Co nakonec ve volbách rozhodlo? Především uměle vyvolaný strach. Když totiž při veřejném vysílání, které sleduje přes milion diváků, řeknete, že manželka druhého má doma pověšený hákový kříž, nebo že otec kandidáta kolaboroval s nacisty a další podobné nepravdivé pomluvy, lidé si to zapamatují. Vyřčená lež začne v jejich hlavách pracovat a vede je k vytváření určitých postojů a názorů. Lež se v jejich v hlavách postupně přetváří v plíživý nenápadný strach. A když původce lži jeden či dva dny poté řekne „Omlouvám se“, většina už si toho pořádně ani nevšimne. Lživé sémě bylo vyseto a výhonky této lži už v hlavách lidí klíčí. Opomenout nelze ani ne zcela přesnou formulaci Karla Schwarzenberga v jeho původním vyjádření o Benešových dekretech.

 

Další zásadní věcí byla skutečnost, že Karel Schwarzenberg byl doposud ministrem současné vlády. Byl tak aktivně svázán se současnou politickou scénou. A s tím, jak dnešní situace na lidi nepříznivě dopadá: úsporná politika, zvyšování daní, vysoká nezaměstnanost, ztráta sociálních jistot. K tomu ještě korupce nejvyšších státních úředníků, i případy tunelování, zneužívání dotací přímo ve státní správě. To tady sice bylo i za předcházejících vlád, ale právě v dnešní době se vše více obnažuje na povrch. S tím vším lidé logicky spojovali Karla Schwarzenberga jako člena současné vlády. Mnohým vadilo i jeho spojení s Miroslavem Kalouskem, ministrem financí, autorem mnohých reforem, které nepříznivě dopadají na lidi.

Výhodou Miloše Zemana naopak bylo to, že byl několik let mimo aktivní politiku. A na to, co mu dříve lidé vytýkali, už se dávno zapomnělo. Obyčejní lidé proto spíše volí toho, kdo jim slibuje sociální jistoty. Více než nějaká demokracie a právní řád je zajímají peníze, sociální dávky, sociální jistoty. A už zapomněli, že před každými volbami se slibuje, ale až po volbách se ukáže, kolik z těchto slibů je zcela nereálných. A navíc že prezident jim žádné sociální jistoty vlastně ani zajistit nemůže.

Lidem dále vadil způsob mluvy Karla Schwarzenberga. I to, že se o něm často mluví, že při jednáních spí. Proto třeba uvítali Zemanova slova, že „Prezident není fíkus v rohu místnosti“, která řekl v jedné z televizních předvolebních diskusí.

A co reakce duchovně zaměřených webových portálů?

Ještě jedna perlička na závěr. Je paradoxem, že právě nejčtenější webový portál zaměřený na konspiraci a duchovní záležitosti to vše viděl naprosto obráceně. Než jak to vidíme my z pozice nadhledu na Nové duchovní cestě a jak to současně viděla drtivá většina žurnalistů v naší zemi. A dal tak jednoznačně zelenou z větší části nepravdivým konspiračním teoriím a podrazům některých ústavních činitelů. A to namísto pokusu o vlastní vnímání čistoty, lidskosti a upřímnosti myšlenek.

Článek celkově vyznívá spíše jako nenávistný výbuch vůči Karlu Schwarzenbergovi a všem, kteří jej podporovali, což byl například Zdeněk Svěrák. Nekonečně daleko má k pokusu o pokud možno objektivní hodnocení voleb z dostatečně vysokého duchovního nadhledu. Nejpozoruhodnější na tom je, že strana, která nakonec ve volbách zvítězila, nám všem nepřejícím dala údajně lekci z demokracie. Tak to už je opravdu výsměch čistým etickým principům, které tento náš svět tak potřebuje. Viz následující úryvky z celého původního textu:

"Česká" masmédia trvale lžou a manipulují, konečně je jasněji i dalším

Zatímco k Schwarzenbergovi se čeští novináři chovali jako k šlechticovi, na něhož jsou nepříjemné otázky na tělo nepřípustné (připomnělo mi to mediální nedotknutelnost Václava Havla, blahé paměti), k Zemanovi pak kontrastně rozdílově jako k psovi, jako k alkoholikovi, a lháři, jež je - slovy Cimrmana - po většinu času jen sprostý podezřelý. Přitom za jeho vedení patřila nálada ve společnosti, sociální smír i ekonomické ukazatele paradoxně k těm nejlepším v polistopadové historii…

Česká masmédia spustila tak velký virvál, a virál, že jsem se začínal obávat, že toho knížete, jež je v té fázi svého života, kdy už nedokáže ani pořádně a regulérně odvolit, na Hrad přeci jenom nakonec dotlačí. 

Jenže ve skutečnosti dostali jak občané ČR, tak média masové komunikace, ostrou a tvrdou lekci z demokracie. Ukazuje se však, že kdo ví, zda je vůbec v naší zemi aspoň polovina demokratů. Mnohé morální škody, které napáchal předlistopadový režim, ten polistopadový režim ještě zvýraznil a rozvinul…

Zcela specificky se v médiích pracuje s kolonkou "osobnosti". Těžko říct, kdo to přesně je, protože masmédia zajímaly převážně osobnosti, které fandily Schwarzenbergovi. Jen si tak říkám, zda to třeba ten Zdeněk Svěráků měl zapotřebí. Tak úžasně se mu dařilo zůstat apolitický, a přitom hodně politický, až se úplně znemožnil…

Česká média se ukazují být nafrněným kavárenským pražským spolkem nabubřelých intelektuálů, kteří zcela ztratili spojení s těmi, pro které píší…

Prosím, je důležité vědět a uvědomit si, jak se "česká" masmédia chovají ke svým divákům, čtenářům, a posluchačům. Sdílejte proto tento článek co nejvíce mezi své známé maily a na sociálních sítích. Děkujeme!

 

Zdroj: www.osud.cz/ceska-masmedia-trvale-lzou-manipuluji-konecne-je-jasneji-i-dalsim

Zdeněk Svěrák veřejně podporuje Karla Schwarzenberga

A čím se vlastně podle předchozího příspěvku tak vrcholně znemožnil Zdeněk Svěrák? Co tak ubohého řekl? To zajímalo i mne samotného.

Na internetu je veřejně dostupná bajka Zdeňka Svěráka, ve které vyzývá voliče, aby místo lstivé lišky (za kterou považuje Miloše Zemana a Václava Klause) volili myslivce (za kterého považuje Karla Schwarzenberga). Cituji:

„Jeden lišák dosluhuje a navrhuje nám za sebe druhého lišáka. A že mu jako bude i pomáhat. My zajíci v lese bychom měli zpozornět a obrátit se o pomoc na lesníka. Kdo tomu nerozumí, ať si to ještě nechá projít hlavou, ale rychle! Dokud je čas a než bude pozdě.“

 

A co dalšího tak směšného řekl Zdeněk Svěrák v závěrečné debatě nazvané Prezidentské finále na ČT ve čtvrtek 24.1.2013, které začalo ve 20 hodin? Připomínám, že každý z kandidátů si mohl přivést pět svých podporovatelů a ti měli právo položit druhému kandidátovi jednu otázku a případně ještě otázku doplňující. Co tehdy Zdeněk Svěrák řekl? Jaké otázky Miloši Zemanovi položil? Cituji:

 

„Vyprávím takovou bajku o dvou lišácích. Nejmenuji vás, ale jedním z nich jste vy. Já si myslím, že v životě a v politice jsou dva postoje. Jeden se řídí zásadou, že účel světí prostředky. Druhý, podle mne moudřejší, je, že nemůžeme dosáhnout čistého cíle špinavými prostředky… Já jsem zastáncem toho druhého modelu. To je model, který říká, že nenaučíte člověka lásce k bližnímu křížovou výpravou. Že neuskutečníte spravedlivý svět pomocí gulagů. To už se ukázalo, že tudy cesta nevede. Mně připadá, že celá vaše úctyhodná politická kariéra je lemována příklady, které svědčí o tom, že zřejmě budete ctitelem té první zásady… Otázka zní: Jste opravdu přívržencem tohoto pojetí politiky a života?“

 

Po odpovědi Miloše Zeman následovala doplňující otázka Zdeňka Svěráka:

 

„Ten druhý lišák, to je náš současný pan prezident. Jste si jist, že v případě, že budete zvolen prezidentem, že se nemusíme obávat, že vy dva se spojíte a budete pokračovat v tom, co z duše nenávidím? Že ta naše politická scéna je nedůstojným loutkovým divadlem? Kde za nitky tahají lidi, o kterých nevíme, které nevidíme? A tuto nedýchatelnou atmosféru budete vy podporovat, anebo budete jiným prezidentem, než je Václav Klaus, jestli se na to křeslo dostanete?“

 

Ponechávám na čtenáři, aby sám posoudil, jestli je směšné vystoupení Zdeňka Svěráka nebo je spíše vychýlený a neobjektivní komentář, který se o něm tak nechvalně vyjádřil.

Koho zajímají i odpovědi Miloše Zemana, může si z archivu ČT pustit volně dostupný záznam pořadu Prezidentské finále z 24.1.2013 a přesunout jej na 80. minutu od počátku.

 

Pokračováním tohoto tématu bude třetí část A33. Celonárodní volba prezidenta v roce 2013 – část III . V ní se zaměříme na celkové zhodnocení prezidentských voleb z pohledu Nové duchovní cesty.

© Jiří Novák, únor 2013
www.novaduchovnicesta.cz


Anketa

Byl pro Vás tento text přínosem? Ohodnoťte prosím známkou od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší).

  • 150
  • 21
  • 18
  • 20
  • 25

Celkový počet hlasů: 234