A57. Inspirace ke smysluplnému životu jsou všude kolemŽivotní filozofie a myšlenky podnikatele, vizionáře a motivátora Tomáše Bati seniora
Aktualizováno 9.10.2024
K publikování připravila a na web vložila Marie Holoubková
Stačí se rozhlédnout po okolí a inspirace ke smysluplnému etickému životu je tu.
Po návštěvě Baťovy vily ve Zlíně, v prosinci 2023, jsem dostala impulz podělit se o myšlenky našeho velkého podnikatele, vizionáře, motivátora Tomáše Bati.
Narodil se 3. dubna 1876 ve Zlíně v rodině ševce. Každý ho zná jako úspěšného obuvníka, jednoho z největších podnikatelů své doby. Měl pobočky v 54 zemích světa na čtyřech kontinentech. Zásluhou Baťova podniku bylo Československo v té době největším exportérem obuvi na světě. Tomáš Baťa podporoval rozvoj podnikání, ale také rozvoj společnosti a národní identity.
Od mládí musel překonávat mnoho úskalí a výzev. Málokdo ví, jak pozoruhodné byly jeho životní zásady. Je to pozitivní naladění, co nejlepší strava, pohyb, péče o sebe, důvěra v sebe.
Určitý čas bydlel i v Uherském Hradišti, podnikal ve Zlíně. Se svým bratrem Antonínem začínali jako obchodní cestující. Sháněli zakázky pro ševcovskou dílnu svého otce. Později s bratrem a sestrou založili rodinný podnik. Po nelehkých začátcích se firma rozjíždí. Tomáš jezdí po světě a sbírá zkušenosti s podnikáním. Nakonec podniká v 36 oborech výroby a obchodu. Exportuje do zahraničí. Zahynul při letecké havárii v Otrokovicích 12. července 1932. Po jeho smrti pokračuje Tomáš Baťa junior.
Úvahy a myšlení Tomáše Bati seniora byly velmi pokrokové, pozitivní, inspirující, motivační. Sám podle nich žil.
Pozitivní emoce považoval za základ úspěchu v životě a věděl, že je důležité, s jakou emocí se úspěchu dosáhne.
Důvěřoval přírodě. Věděl, že vše, co potřebuje, už dávno v přírodě vzniklo.
Jeho filozofie vychází z toho, že život je neustálá změna. Radil být změnám otevřený.
A že je důležité naučit se samostatně myslet a rozhodovat.
Doporučoval vést si svoje vlastní zápisky, deníky s hesly a motty a znovu se k nim jako k inspiraci vracet.
A v jakémkoliv věku znát svou vlastní hodnotu. S tím souvisí umění říkat ne: „Je-li lépe říci ne, řekněte NE.“
Pár jednoduchých hesel Tomáše Bati pro zlepšení každého dne:
„Každé ráno si řekni, na co se těšíš.“
„Večer si zapiš 3 věci, za které se chválíš.“
„Měj se rád. Nemůžeš mít rád druhé, když nemáš rád sám sebe.“
„Základem je kvalitní spánek. Nauč se spát.“
„Choď na čerstvém vzduchu. Povzbudí to tělo i mysl.“
„Sportuj. Sval má jinou energii než tuk.“
„Nauč se usmívat. Trénuj svůj úsměv každý den.“
„Nikdy se netrestej za selhání.“
„Nebojte se rozloučit s přítelem, jehož životní směr dal se na scestí. Pomoci mu můžete, ale stáhnout se nenechte.“
Při boji se strachem Baťa doporučoval:
„Jste-li polekán, hvízdejte. Hvízdejte a jděte kupředu.“
„Nevytáčejte se a nedělejte kompromisy se strachem.“
„Bojujte s vlastní slabostí. Možná o ní nikdo kromě vás neví.“
„Když vám chybí sebedůvěra, zhluboka vydechněte a dejte se do toho.“
„Chopte se příležitosti. Neosvědčíte se pokaždé, ale je lépe udělat tucet chyb a trpět za ně než se bát, jít kupředu.“
„Nečekejte na lepší čas – čekání je obava.“
„Buďte sami sebou, ať si lidé myslí, co chtějí.“
A jak postupovat podle Bati při budování sebedisciplíny?
„Pokud se sebevýchovou začínáte, stanovte si dosažitelné cíle. Jejich dosažení vás motivuje. I ten nejmenší dosažený cíl je tisíckrát přínosnější než velké nesplněné cíle.“
„Věřte ve svůj cíl. Nikdy nepochybujte. Nezrazujte sami sebe.“
„Učte se od každého. Vaše pokora přijímat správné informace musí být bezmezná.“
„Řiďte se svým vnitřním hlasem. Pokud si nejste jisti, naslouchejte své intuici, ta se nemýlí.“
„Neřiďte se jen teoriemi. Teorie bez praxe, tedy překonávání překážek a znovu postavení se po selhání, je k ničemu.“
„Nikdy se netrestejte za to, že jste uhnuli z cíle. Buďte na sebe pyšní, že se umíte vrátit na správnou cestu. Uvědomit si vlastní pochybení je základem sebevýchovy.“
Zaujaly mě i jeho zásady ohledně stravování.
Dnes prokázané vědecky a stále platné. Nabádal, že je důležité vnímat svůj stravovací rytmus (dnes bychom řekli cirkadiánní kód). Mluvil o dodržování pitného režimu. O tom, že je velmi důležité věnovat čas a pozornost výběru jídla, protože je palivem pro naše tělo. A je třeba dbát na vyrovnanou stravu, i proto, že je důležité takto pečovat o naše střeva.
Tomáš Baťa zastával názor, že měnit chování lidí je možné pouze osobním příkladem.
Lidé nebudou nikdy dělat více, než je ochoten pro danou věc učinit šéf sám. Na vedoucí pozice ve firmě Baťa bylo možné se vypracovat tehdy, pokud člověk prokazoval kvalitní výsledky ve svém profesním životě, ale zároveň byl-li také příkladem charakterního a morálního člověka.
V podnikání bylo pro něj důležité řídit se heslem: „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdřív sebe.“
Hlásal, že podnikání musí být založeno na morálních principech. Apeloval na co nejvyšší morálku výrobců a obchodníků.
Společnost Baťa vedla své spolupracovníky k emoční stabilitě.
Spolupracovník s vysokou mírou emoční stability odváděl lepší pracovní výkon, byl ochotný ke komunikaci, lépe snášel rychlé pracovní tempo, a byl ochotnější přijmout kritiku a zamyslet se nad ní.
Emoční stabilita je podmíněna mnoha faktory a firma Baťa učila své lidi, jak na emoční stabilitě pracovat, prohlubovat ji a rozvíjet.
Tomáš Baťa ve svých podnicích realizoval promyšlenou sociální politiku.
Zajistil dostupnou lékařskou péči a Baťovu školu práce.
U svých zaměstnanců rozvíjel tvůrčí potenciál i vyšší mravnost a etiku.
Vybudoval krásné cihlové domky anglického rázu, které jim za přiměřeně nízkou cenu pronajímal. Jen ve Zlíně jich postavil přes 2000. Domky budoval i u svých továren v zahraničí.
Wikipedie:
V počátcích rozvoje firmy ve Zlíně zkoušel Tomáš Baťa stavět čtyřdomky s valbovou střechou. Později však přešel k jednoduchému typu stavby z červených cihel s betonovou podezdívkou, a to pro čtyři, dvě či jednu rodinu (čtyřdomky, půldomky či jednodomky). Traduje se, že každý zaměstnanec dostal při nástupu do firmy čtyři klíče a mohl si vybrat ubytování.
Pro typický vzhled domků se baťovským čtvrtím přezdívalo "Amerika ve Zlíně".
Tento tehdejší způsob ubytování zaměstnanců byl revoluční. Každý domek měl tekoucí vodu, přívod elektřiny a sklípek na uhlí.
Guinnessova kniha rekordů v roce 2004 označila firmu Baťa za "Největšího prodejce a výrobce bot" všech dob, protože podle ní za svoji existenci firma prodala již přes 14 miliard párů bot.
Závěrem ještě dalších několik hesel Tomáše Bati:
„Nejde – neexistuje.“
„Všecko jde, a ještě o 10 procent víc.“
„Chtěj – bude.“
„Jediná záruka úspěchu je nebát se a začít – s čímkoliv…“
Moc se mi líbí PODCASTY „INSPIRACE BAŤA“ na webu Nadace Tomáše Bati: https://www.nadacetomasebati.cz/nadace/podcasty/
Prezentují praktické tipy, jak využívat baťovskou filozofii ve všech možných aspektech každodenního života. Ať už jde o život osobní, rodinný nebo o firemní kulturu či komunitu. Například jak efektivně pracovat na svém osobním růstu a výkonnosti. V čem všem nás může inspirovat Příroda. Jak dospět ke kvalitnějším vztahům. Proč a jak pracovat na své emoční stabilitě. Definování baťovské služby. Zásada, že „sval má jinou energii než tuk“ a jak překonat nechuť k pravidelnému pohybu a sportu. O kvalitním spánku. O chuti do života. Že když se chce člověk rozvíjet, budovat, tvořit sám sebe, musí na to mít energii, a proto je třeba naučit se řídit pravidlem 8-8-8 hodin. Proč je nejen pro nás, ale i pro zaměstnavatele výhodné, když si takto rozdělíme den. Nebo třeba na co všechno se ptali ve firmě Baťa při pracovním pohovoru (a proti čemu bychom mnozí asi dnes protestovali). Ale i o životě Tomáše Bati a vybraných osobností spojených s firmou Baťa.
Vznikla tak i KNIHA „INSPIRACE BAŤA“ s podtitulem „Jak být silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati“ od Gabriely Končitíkové.
V textu Hledáte změnu? jsou obsaženy základní informace pro čtenáře, kteří hledají změnu ve svém životě a potřebují poradit. Za jakých podmínek a jak jim můžeme pomoci.
V rubrice Vydané KNIHY najdete přehled a objednávkový formulář k našim knihám zaměřeným na určitá témata nebo úseky historie: Duchovní pozadí historie pozemské civilizace. 1. a 2. stvořitelský plán a výsledný dvojí typ člověka na Zemi s jinými možnostmi, rozdílnou hmotnou a duchovní výbavou. Odlišnosti původní Staré duchovní cesty od Nové duchovní cesty nastartované v roce 1999. Spirituální problematika dnešního člověka. Jak se dostat na neomezený světelný duchovní vzestup a trvale si ho udržovat - opěrné body životního stylu. Soustavná karmická očista. Komunikace s duchovními institucemi, které skrytě vedou současný vývoj na Zemi.
V krátkých videích na Facebookové stránce Proč jsme tady na Zemi vysvětlujeme témata spojená s hledáním a rozvíjením duchovní (spirituální) roviny života dnešního člověka. A to krok po kroku tak, aby se hledajícímu otevřela světelná duchovní cesta, a nikoliv astrální cesta spojená s magií, nebo dokonce temná stezka spojená se zneužíváním bytostí. Pro přehrání videa není nutné mít vlastní účet na FB a přihlašovat se na FB. Případně lze zadat odkaz napřímo na všechna videa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100031055814887&sk=videos
© Věra Talandová, září 2024 aktualizace říjen 2024
www.novaduchovnicesta.cz
Anketa
Byl pro Vás tento text přínosem? Ohodnoťte prosím známkou od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší).
-
79
-
1
-
0
-
0
-
0
Celkový počet hlasů: 80